Šodó

Japonská kaligrafie – Šodó

Japonská kaligrafie se nazývá šodó (書道, cesta psaní), čínská kaligrafie se nazývá šufa (書法, metoda psaní). Pojem šodo se skládá ze dvou znaků; 書 (šo – psát) a 道 (dó – cesta), což znamená, že kaligrafie je způsob bytí skrze písmo. Je to cesta, kterou si zvolíte nejen jako umění nebo úsilí, ale jako smysl života. Šo se vyvíjí společně s námi, stává se plnější a bohatší. Životní zkušenosti dodávají „koření“ do naší vlastní práce. V tomto rozměru se nedá naučit. Musí se prožít, nemůže být uspěchána a musíme si ji zasloužit.

Západní umění známé jako krasopis (nebo také kaligrafieumění psát krásně) je považováno za řemeslo. Narozdíl od šodó, které se více odkazuje na „obraz srdce“ nebo „malbu duše“. Kaligrafie vyjadřuje emoce, vášeň a vizi tvůrce. Umění, uskutečněné skrze jeden tah, který nemůže být naplánován, promyšlen ani následně upraven, nabízí pohled či cestu hluboko do duše jiného člověka. Vzrušující pohled na šodó můžeme srovnat s hlubokým pohledem do očí jiného člověka.

Šodó zachycuje kosmickou energii plynoucí mezi liniemi a rozpoložení mysli umělce již navždy. Pokud máte doma takové mistrovské dílo, je to jako kdybyste zaseli harmonii a umožnili pozitivní auře proudit vaší domácností. Ať se kaligrafií jen kocháte nebo se jí aktivně věnujete, je to určitý způsob meditace. Meditace, která je jednou z nejefektivnějších cest k dlouhověkosti, a která překonává všechny ostatní orientální disciplíny. Většina mistrů kaligrafie si užívá dlouhého a zdravého života.

Spirituální, magická a skutečně skvostná černá tuš vpíjející se do propastně bílého archu papíru vystihne rozpoložení vaší duše, dá vám nový pohled na svět a pravděpodobně i na vás samotné. Pro mě osobně je velmi vzrušující, když jsem v blízkosti mistra kaligrafie. Je to obrovská výhoda a privilegium.

Šo je unikátní fenomén ve světě umění. Je to skutečně zázrak a na Dálném východě je bráno s velkou úctou. V Číně a Japonsku se dokonce nachází posvátné svatyně (惜字炉, sekijiro), kde se papír s kaligrafií pálí. Nikdo by si nedovolil svoji práci vyhodit do koše nebo ji dokonce roztrhat! V Japonsku kaligrafici své výtvory zakopávali v budhistických nebo šintoistických chrámech, jako kdyby to byly jejich přátelé.

Šodó je považováno za posvátnou loď starověkých znalostí, forma nekonečné energie přežívající jejího tvůrce – jeho lidskou mysl.
Pokud se hluboce pokloníte před kaligrafickým dílem, odprostíte se od každodenních problémů, materialistických bláznovství, ucítíte ve svém srdci a duši věčný pocit krásy a poezie jednoduchých linií černé tuše.

Nedá se říct, že by se dalo skrze kaligrafii dosáhnout určité úrovně, tak jako u jiných forem umění. Nemůžeme Vám ani dát návod, jak se stát mistrem kaligrafie. Toto umění se nedá jednoduše definovat nebo generalizovat. Je to nespoutané a nekonečné spojení s vesmírem. Nemůžete se ho dotknout, musíte ho prožít!

  • Nenechte si ujít