Kaligrafické pero

Jak si opatřit vhodné kaligrafické pero?

Budeme potřebovat jakékoli pero, které zanechává širokou stopu při psaní v jednom směru a tenkou stopu v druhém směru. Pro nakreslení tlusté čáry se mohou hodit následující tři typy per:

  • popisovací fixy
  • plnicí pera
  • pera s kovovými hroty

Pero si však můžete jednoduše sami vyrobit např. i z brka!

Nejpraktičtější jsou pro náš účel zřejmě popisovací fixy. Když chcete začít psát, nemusíte provádět žádný speciální úkon – jednoduše sejmete uzávěr a můžete začít. Popisovací fixy jsou plněny buď permanentním, nebo ve vodě rozpustným inkoustem. Jsou nepostradatelným pomocníkem, když potřebujete rychle napsat pár slov. Fungují na jedno použití, takže pokud dojde inkoust, je nutné zakoupit nové.

Vhodná mohou být také plnicí pera. Při psaní není potřeba vyvíjet velký tlak a stačí je naplňovat pouze příležitostně. Dávejte si však pozor, pokud si chcete plnicí pero brát s sebou, když se blíží bouřka, nebo když se chystáte cestovat letadlem. Mnohá plnicí pera se chovají nestandardně při nízkém tlaku vzduchu – z hrotu pak může samovolně vytékat inkoust, kterým si můžete zašpinit např. i oblečení. Dobře se mohou osvědčit plnicí pera s vyměnitelnými kaligrafickými hroty. Pokud s nimi budete dobře zacházet, mohou vám spolehlivě sloužit i několik desítek let! Pero je potřeba pravidelně rozebírat a čistit, aby byly všechny části suché a zbavené usazeného inkoustu.

V případě per s kovovými hroty je potřeba po napsání několika slov vždy doplnit kapátkem půl kapky inkoustu. Při plnění je vhodné vložit kapátko mezi mosaznou a stříbrnou část a vymáčknout malé množství inkoustu mezi tyto dvě kovové části. Volný prostor by neměl být zcela zaplněný. Jednou z výhod per s kovovými hroty je to, že při troše zkušeností s nimi nakreslíte jemné detaily i ostré hrany písma. Můžete do nich používat permanentní inkoust. Při častém používání ale budete každou chvíli potřebovat měnit mezi různými typy násadek. Není sice nic těžkého vyměnit hroty pro psaní velkých nebo malých písmen, při práci na větších projektech to ale může být někdy i trochu limitující. Při práci byste vždy měli mít vedle sebe nádobu s vodou a utěrku, aby bylo možné pero pravidelně čistit.

Zajímavou možností může být použití ptačího brku (např. kachního). Jednoduše si jej necháte na slunci oschnout. Poté jej u špičatého konce seříznete nožem do ostrého úhlu a vytvarujete hrot. Brka mohu sloužit jako znamenitá psací pera.

Neměli bychom však zapomenout ještě na jednu snadno dostupnou možnost. Můžeme si vzít běžnou tužku a jednoduše ji seříznout tak, aby měla široký hrot. Hrot tužky nebudeme ořezávat do kruhového kuželovitého tvaru, ale seřízneme jej pouze na dvou stranách. Při pohledu z jedné strany pak bude mít tvar trojúhelníku nebo písmene „A“ a z druhé strany bude vypadat jako písmeno „D“. Nejlépe bude použít nějakou měkkou tužku jako např. č. 2, HB nebo B. Pro opracování zkuste použít jemný smirkový papír. Nejprve hrot naostřete z jedné strany, poté tužku obraťte na druhou stranu a opracujte tuhu znovu pod stejným úhlem. Smirkový papír mějte vždy po ruce, abyste mohli hrot po napsání několika slov opětovně naostřit.

  • Nenechte si ujít